Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY261-20SU
Microchip Technology
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY261 20 Pin 20MHz 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
ATTINY261-20SU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number of Terminals | 20 |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY261 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | ATTINY261 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 1K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 9 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 16 kb |
| ROM (words) | 2048 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 20MHz |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 13mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.91000 | $1.91 |
| 500 | $1.8909 | $945.45 |
| 1000 | $1.8718 | $1871.8 |
| 1500 | $1.8527 | $2779.05 |
| 2000 | $1.8336 | $3667.2 |
| 2500 | $1.8145 | $4536.25 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
