Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMD21E16C-UUT
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller SAM D21E Series ATSAMD21E16 48(MHz) 3.3V 35-XFBGA, WLCSP
SOT-23
ATSAMD21E16C-UUT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 35-XFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 35-WLCSP (2.82x2.53) |
| Number of Terminals | 35 |
| Data Converters | A/D 10x12b, D/A 1x10b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 48(MHz) |
| DAC Resolution | 10 |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | WLCSP |
| Number of Timers - General Purpose | 6 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 26 |
| Total Internal Ram Size | 8KB(kB) |
| Device Core Size | 32(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.63(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.62(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT); |
| Base Product Number | ATSAMD21 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 26 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM D21E |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 35 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48(MHz) |
| Base Part Number | ATSAMD21E16 |
| Pin Count | 35 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B35 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.62V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 26 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 1x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 0.483 mm |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Device Core | ARM CORTEX M0+ |
| Length | 2.821mm |
| Height Seated (Max) | 0.483mm |
| Width | 2.529mm |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
