Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMD20G18A-UUT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller SAM D20G Series ATSAMD20G18 48MHz 3.3V 45-XFBGA, WLCSP
SOT-23
ATSAMD20G18A-UUT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 45-XFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 45-WLCSP |
| Number of Terminals | 45 |
| Data Converters | A/D 14x12b, D/A 1x10b |
| Number of I/Os | 38 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ATSAMD20 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 35 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM D20G |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 45 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ATSAMD20G18 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B45 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.62V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 38 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 14x12b; D/A 1x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 0.483 mm |
| Density | 2 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of GPIO | 38 |
| Length | 2.944mm |
| Height Seated (Max) | 0.483mm |
| Width | 2.699mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
