Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMD20E16A-MU
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller SAM D20E Series ATSAMD20E16 32 Pin 48MHz 3.3V 32-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATSAMD20E16A-MU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Weight | 188.609377mg |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 10x12b, D/A 1x10b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 26 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | ATSAMD |
| Instruction Set Architecture | ARM |
| Dimensions | 5 x 5 x 0.95mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | QFN |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAMD20 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 26 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM D20E |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ATSAMD20E16 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Supply Voltage | 1.62 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 26 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 1x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Number of Programmable I/O | 26 |
| Number of UART Channels | 6 |
| RAM (bytes) | 8192 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Number of GPIO | 26 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Height | 0.95mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.67000 | $2.67 |
| 500 | $2.6433 | $1321.65 |
| 1000 | $2.6166 | $2616.6 |
| 1500 | $2.5899 | $3884.85 |
| 2000 | $2.5632 | $5126.4 |
| 2500 | $2.5365 | $6341.25 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
