Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMC20J18A-ANT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller SAM C20 Series ATSAMC20 48 MHz 5V 64-TQFP Exposed Pad
SOT-23
ATSAMC20J18A-ANT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 52 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, LIN, PMBus, Serial, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATSAMC20 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM C20 |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48 MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ATSAMC20 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 262144 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| RAM (bytes) | 32768 |
| Number of ADC Channels | 12 Channel |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Product | MCU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Height | 1.2 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Packaged in a 64-TQFP Exposed Pad format. There are 52 I/Os on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~105°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the SAM C20 series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M0+ Core Processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number ATSAMC20, you will be able to find alternatives for the part. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. The clock function of this device is based on a 32MHz-frequency.
64-TQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology ATSAMC20J18A-ANT Microcontroller applications.
Information appliances
Virtual reality VR robots
Walkie talkies
Playstation
Blood pressure monitors
Projector
Coffee machines
Torpedo guidance
Automatic braking system
Graphic terminals
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
