ATSAM4SD16BA-AUR
ATSAM4SD16BA-AUR
ATSAM4SD16BA-AUR
Microchip Technology
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller SAM4S Series ATSAM4SD16 120MHz 1.2V 64-LQFP
SOT-23
ATSAM4SD16BA-AUR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Surface MountYES
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Number of Terminals 64
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/I2S/SPI/UART/USA
Data Converters A/D 11x12b, D/A 2x12b
Number of I/Os 47 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number ATSAM4SD
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 47
RoHS Details
Brand Microchip Technology
Manufacturer Microchip
Interface Type I2C, I2S, SPI, UART
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingCut Tape (CT)
Series SAM4S
Published 2010
JESD-609 Code e3
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Supply Voltage 1.2V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 120MHz
Base Part Number ATSAM4SD16
JESD-30 Code S-PQFP-G64
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies1.2V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.08V
Interface I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Memory Size1MB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 47
Speed 120MHz
RAM Size 160K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.62V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 1MB 1M x 8
Connectivity I2C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
Supply Current-Max 25 mA
Bit Size 32
Data Converter A/D 11x12b; D/A 2x12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Seated Height-Max 1.6 mm
Number of Timers/Counters 3
Product TypeARM Microcontrollers - MCU
ROM (words) 1048576
Core Architecture ARM
EEPROM Size --
CPU Family CORTEX-M4
RAM (bytes) 163840
Number of ADC Channels 11
ROM Programmability FLASH
Product CategoryARM Microcontrollers - MCU
Device CoreARM Cortex M4
Length 10mm
Height Seated (Max) 1.6mm
Width 10 mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1013 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ATSAM4SD16BA-AUR Product Details
ATSAM4SD16BA-AUR Overview
The package is 64-LQFP-shaped. There are 47 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the SAM4S series of electrical components. Having a size of 1MB 1M x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 1.2V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 1MB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number ATSAM4SD16, you will be able to find alternatives for the part. Using a 120MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. In total, there are 3 timers/counters on the device. There is an embedded the CORTEX-M4 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. The ADC channel count on this device totals up to 11 channels.