Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAM4LC2BA-UUR
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller SAM4L Series ATSAM4LC2 48MHz 3.3V 64-XFBGA, WLCSP
SOT-23
ATSAM4LC2BA-UUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-XFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-WLCSP (4.4x4.4) |
| Number of Terminals | 64 |
| Interfaces | I2C/SPI/UART/USART/U |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 48(MHz) |
| DAC Resolution | 10 |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | WLCSP |
| Number of Timers - General Purpose | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 43 |
| Total Internal Ram Size | 32KB(kB) |
| Device Core Size | 32(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.8/2.5/3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.68(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 7x12b, D/A 1x10b |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ATSAM4LC |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 43 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM4L |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | ATSAM4LC2 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 43 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.68V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 18.24 mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 7x12b; D/A 1x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 0.482 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| RAM (bytes) | 32768 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Width | 4.314 mm |
| Length | 4.434 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.35000 | $2.35 |
| 25 | $2.13000 | $53.25 |
| 100 | $1.93000 | $193 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
