Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAM4CMS8CA-AUR
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Dual-Core Microcontroller SAM4CM Series ATSAM4CM 100 Pin 120MHz 100-LQFP
SOT-23
ATSAM4CMS8CA-AUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Weight | 1.319103g |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 120(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | LQFP |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 57 |
| Power Dissipation (Max) | 350(mW) |
| Interface Type | I2C/SPI/UART/USART |
| Total Internal Ram Size | 152KB(kB) |
| Device Core Size | 32(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 1.32/3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.2/3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.08/1.62(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 4GB |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATSAM4CM |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM4CM |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | ATSAM4CM |
| Pin Count | 100 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 57 |
| Speed | 120MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 6x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| Number of ADC Channels | 6 |
| Device Core | ARM CORTEX M4F |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.82000 | $6.82 |
| 500 | $6.7518 | $3375.9 |
| 1000 | $6.6836 | $6683.6 |
| 1500 | $6.6154 | $9923.1 |
| 2000 | $6.5472 | $13094.4 |
| 2500 | $6.479 | $16197.5 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
