Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAM3S1AB-AU
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller SAM3S Series ATSAM3S1 48 Pin 64MHz 1.8V 48-LQFP
SOT-23
ATSAM3S1AB-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 48 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/I2S/SPI/UART/USA |
| Data Converters | A/D 8x10/12b |
| MSL | - |
| Family Name | SAM3S |
| Dimensions | 7 x 7 x 1.45mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 34 I/O |
| Interface Type | I2C, I2S, SPI, TWI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAM3S |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 34 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM3S |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATSAM3S1 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Power Supplies | 1.8,3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, I2S, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 34 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, MMC, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10/12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Rate | 115.2 kbps |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 Timer |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 16384 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.85000 | $2.85 |
| 25 | $2.58520 | $64.63 |
| 100 | $2.34840 | $234.84 |
48-LQFP-packages are available. There are 34 I/Os on the Microcontroller. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. The 32-Bit core is the core of the MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. SAM3S series components make up this electrical component. Having a size of 64KB 64K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. There is a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. During the manufacture of the IC chip, there is a number 48 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. This Microcontroller chip is powered by 1.8V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. 64kB is the memory size of the part. ATSAM3S1 serves as a base part number to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 64MHz. It is possible to access the 48 pins on the chip. With ARM core architecture, it offers high performance. The device has 2 UART channels. A total of 8 ADC channels are present in this device. The device uses 4 PWM channels. As part of the design, the part has been designed to feature 1 channels for I2C communication.
48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATSAM3S1AB-AU Microcontroller applications.
Sonography (Ultrasound imaging)
Process control devices
Volt meter
Fire alarms
Video and voice processing
Air fryers
Blood pressure monitors
Dialysis machines
Electronic jamming systems
Xbox
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
