Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA88PA-AU
Microchip Technology
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA88PA 32 Pin 20MHz 5V 32-TQFP
SOT-23
ATMEGA88PA-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART |
| Enclosure | TQFP 32 (7x7) |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Casing | TQFP 32 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 23 I/O |
| Interface Type | SPI, TWI, UART |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA88 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 23 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | ATMEGA88PA-AU |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ AND 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA88PA |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Voltage | 5V |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 23 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 4K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 9 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 64 kb |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.40000 | $1.4 |
| 25 | $1.28760 | $32.19 |
| 100 | $1.16390 | $116.39 |
In a 32-TQFP package, the MCU is available. This Microcontroller has 23 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. It is part of the AVR® ATmega series of electrical components. The electronic part has a program memory size of 8KB 4K x 16. There's a AVR Core Processor inside. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. Microcontroller is known that the chip has 32 terminations in total. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. The part owns 8kB memory size. The base part number ATMEGA88PA provides alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. Located on the chip are 32 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. There are a total of 8 channels for the ADC on this board, so it has a total of 8 channels. A total of 1 A/D converters are included in this device. There are 6 PWM channels that are used by the device.
32-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA88PA-AU Microcontroller applications.
Oil and gas
Xbox
DVDDVMP3 players
Teletext terminals
Glucose monitoring systems
Industrial instrumentation devices
Christmas lights
Kindle
Projector
Equipment control
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
