Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA64A-AU
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA64A 64 Pin 16MHz 5V 64-TQFP
SOT-23
ATMEGA64A-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | 64A |
| Interfaces | SPI/USART |
| Enclosure | TQFP 64 (14x14) |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 53 |
| RoHS | Compliant |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 14.1 x 14.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Interface Type | SPI, USART |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA64 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 53 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | ATMEGA64A-AU |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES 8MHZ AT MINI 2.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA64A |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 20 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 32768 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 16 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14.1mm |
| Width | 14.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.19000 | $6.19 |
| 500 | $6.1281 | $3064.05 |
| 1000 | $6.0662 | $6066.2 |
| 1500 | $6.0043 | $9006.45 |
| 2000 | $5.9424 | $11884.8 |
| 2500 | $5.8805 | $14701.25 |
The package is 64-TQFP-shaped. The board has 53 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of its program memory is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. AVR® ATmega series components belong to this electrical component. Its program memory size is 64KB 32K x 16. There is a AVR Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 64 terminals. This part works in a 8-bit manner. The MCU chip's supply output is 5V volts. DMA channels number NO. 64kB is the size of the memory in the IC part. Alternatives can be found by looking at the base part number ATMEGA64A. A good performance can be achieved at a frequency of 16MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The device works in YES PWM channels. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. It has 4 timers/counters. 2 UART channels are available on it. In total, it has 8 ADC channels for the measurement of signals. The Microcontroller has 1 A/D converters.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA64A-AU Microcontroller applications.
ECG machine
Toasters
Switches
Firewalls
Process control devices
Smartphones
Fire alarms
Toys
Magnetic resonance imaging (MRI)
Mobile computers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
