ATMEGA64-16MU
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA64 64 Pin 16MHz 5V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA64-16MU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 53 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | 2-Wire, JTAG, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA64 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 53 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA64 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 20 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| ROM (words) | 32768 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Height | 1mm |
| Length | 9.1mm |
| Width | 9.1mm |