Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA32U4-MUR
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA32U4 44 Pin 16MHz 5V 44-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA32U4-MUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-QFN (7x7) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Interfaces | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Number of I/Os | 26 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATMEGA32 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 26 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 2001 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 8 MHZ WITH A MINIMUM SUPPLY OF 2.7V |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | ATMEGA32U4 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 26 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 2.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.81000 | $5.81 |
| 500 | $5.7519 | $2875.95 |
| 1000 | $5.6938 | $5693.8 |
| 1500 | $5.6357 | $8453.55 |
| 2000 | $5.5776 | $11155.2 |
| 2500 | $5.5195 | $13798.75 |
The package is 44-VFQFN Exposed Pad-shaped. This Microcontroller has 26 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in AVR® ATmega Series. The electronic part has a program memory size of 32KB 16K x 16. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. IC Chip 44 has 44 terminations. Microcontroller comes with 8 bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 32kB memory size belongs to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA32U4 to find them. Performing well when operated at frequency 16MHz can be achieved. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. It is possible to access the 44 pins on the chip through the 44 pins. As a few examples, there are additional features like ALSO OPERATES AT 8 MHZ WITH A MINIMUM SUPPLY OF 2.7V that are available in the software.
44-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA32U4-MUR Microcontroller applications.
Oil and gas
Industrial instrumentation devices
Automatic control
Digital cameras
Walkie talkies
Vacuum cleaners
Equipment control
Binding machines
Leakage current tester
Electrocardiogram (EKG)
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
