Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA32M1-AU
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA32M1 32 Pin 16MHz 5V 32-TQFP
SOT-23
ATMEGA32M1-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA32 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 27 I/O |
| Interface Type | SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 27 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA32M1 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | CAN, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 16384 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 1024 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 10 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.05mm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.67000 | $4.67 |
| 25 | $4.28480 | $107.12 |
| 100 | $3.87280 | $387.28 |
32-TQFP-packages are available. This Microcontroller has 27 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in AVR® ATmega Series. The size of the program memory of Microcontroller is 32KB 16K x 16. A AVR Core processor is used to power the device. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 32 has 32 terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. The part owns 32kB memory size. ATMEGA32M1 is the base part number that you can use to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 16MHz. Located on the chip are 32 pins. In total, there are 2 timers/counters on the device. A total of 11 ADC channels are present in this device. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 10 channels.
32-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA32M1-AU Microcontroller applications.
Projectors
Pacemakers
Torpedo guidance
Temperature sensing and controlling devices
Graphic terminals
Heart rate monitors
Kindle
Information appliances
Plant factories
Virtual reality VR robots
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
