Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA328PB-MN
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA328PB 32 Pin 20MHz 5V 32-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA328PB-MN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-VFQFN (5x5) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | No DAC |
| Number of I/Os | 27 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA328 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 27 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | ATMEGA328PB |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 10 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 32000 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | TS 16949 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (bytes) | 2048 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of External Interrupts | 2 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 5 mm |
| Length | 5 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.79000 | $1.79 |
| 500 | $1.7721 | $886.05 |
| 1000 | $1.7542 | $1754.2 |
| 1500 | $1.7363 | $2604.45 |
| 2000 | $1.7184 | $3436.8 |
| 2500 | $1.7005 | $4251.25 |
This Microcontroller comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package. There are 27 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~105°C TA that is operated by this Microcontroller. A AVR® ATmega series electrical component is used in this application. Having a size of 32KB 16K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a AVR Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. There are 32 terminations on the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. There is a 5V volt supply output on the chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 32kB memory. The base part number ATMEGA328PB can be used to find alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. Devices work in YES PWM channels. On the chip, there are 32 pins that are accessible. The clock has 5 timers or counters on it. In addition to the internal interrupts, the part includes 2 external interrupts.
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA328PB-MN Microcontroller applications.
Vacuum cleaners
Refrigerators
Measuring revolving objects
Xbox
Ipad
Instrument control
Oil and gas
Temperature sensing and controlling devices
Automatic staplers
Electromechanical control
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
