Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA324PB-AN
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA324PB 20 MHz 44-TQFP
SOT-23
ATMEGA324PB-AN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | Serial I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 39 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Family Name | Microcontrollers |
| Package Type | 44A |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | 2-Wire, I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA324 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 39 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 2017 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20 MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ATMEGA324PB |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 39 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 20MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8 b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 16384 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 1024 |
| Number of UART Channels | 3 |
| RAM (bytes) | 2048 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Timers | 5 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 10 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Time-Min | SECONDS |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Height | 1.2 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.88000 | $1.88 |
| 25 | $1.73040 | $43.26 |
| 100 | $1.56560 | $156.56 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
