ATMEGA168V-10MUR
ATMEGA168V-10MUR
ATMEGA168V-10MUR
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA168 32 Pin 10MHz 3V 32-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA168V-10MUR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 32
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Number of Terminals 32
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces SPI/TWI/USART
Data Converters A/D 8x10b
Number of I/Os 23 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type 2-Wire, SPI, Serial, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename AVR
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number ATMEGA168
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 23
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series AVR® ATmega
Published 1997
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 32
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 10MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number ATMEGA168
JESD-30 Code S-PQCC-N32
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2/5V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Interface 2-Wire, I2C, SPI, Serial, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 23
Speed 20 MHz
RAM Size 1K x 8
Memory TypeFLASH, OTP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor AVR
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 16KB 8K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 12 mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size 512 x 8
On Chip Program ROM Width 16
CPU Family AVR RISC
Boundary Scan NO
Low Power Mode YES
Format FIXED-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 512
RAM (bytes) 1024
Number of Serial I/Os 1
Number of Timers 3
ROM Programmability FLASH
Number of External Interrupts 2
On Chip Data RAM Width 8
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CoreAVR
Length 5mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 5 mm
Height 0.88 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1843 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ATMEGA168V-10MUR Product Details
ATMEGA168V-10MUR Overview
Packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 23 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The AVR® ATmega series includes this electrical component. There is 16KB 8K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a AVR Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 32 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 7kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number ATMEGA168. In the case of 10MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 32 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. This device is embedded with a AVR RISC processor family, which is a powerful and efficient CPU. There is a FLASH, OTP memory feature on this equipment. A total of 1 serial I/Os are incorporated into this part. There are 2 external interrupts included in this chip part. There are 3 bits in total on an IC chip.