Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA168PA-AU
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA168PA 32 Pin 20MHz 5V 32-TQFP
SOT-23
ATMEGA168PA-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART |
| Enclosure | TQFP 32 (7x7) |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Casing | TQFP 32 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATMEGA168 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 23 I/O |
| Interface Type | 2-Wire, SPI, USART |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 23 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | ATMEGA168PA-AU |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA168PA |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 23 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 9 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 128 kb |
| ROM (words) | 8192 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 1024 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of Timers | 3 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of External Interrupts | 2 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.05mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.74000 | $1.74 |
| 25 | $1.59640 | $39.91 |
| 100 | $1.44200 | $144.2 |
The package has a 32-TQFP shape. The board has 23 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. An electrical component of this type belongs to the AVR® ATmega series. Microcontroller has abundant program memory size of 16KB 8K x 16. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 32 terminals. The part works on a 8-bit basis. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. There is 16kB memory size assigned to the part. You can find alternatives through the base part number ATMEGA168PA. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. On the chip, there are 32 pins that can be accessed. A total of 3 timers/counters are included in the package. The device has a total of 8 ADC channels in total. This device uses 6 PWM channels to generate the voltage. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose. This part has 1 serial I/Os that are integrated into it. In addition to the internal interrupts, the part includes 2 external interrupts.
32-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA168PA-AU Microcontroller applications.
Hard drives
Petrochemical
Accu-check
Hand-held metering systems
Pacemakers
Dishwashers
Home video and audio
PDAs, game consoles
Video and voice processing
Plant factories
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
