Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA168-20AUR
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA168 32 Pin 20MHz 3V 32-TQFP
SOT-23
ATMEGA168-20AUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATMEGA168 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | - |
| Number of I/Os | 23 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 23 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA168 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, Serial, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 23 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 12 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 8192 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 512 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of Timers | 3 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of External Interrupts | 2 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7.1mm |
| Height | 1.05mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The package is in 32-TQFP format. The board has 23 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. AVR® ATmega-series components are electrical components. There is 16KB 8K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A AVR Core Processor is at the core of this Microcontroller. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 32. This part works in a 8-bit manner. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. Its memory size is 16kB. ATMEGA168 is the base part number that you can use to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 20MHz and it is able to operate at a high frequency. There are a total of YES channels in the device. On the chip, 32 pins are accessible. It is equipped with 3 timers and counters. It contains 1 serial input/output interfaces on the board. This part contains 2 external interrupts which provide a high level of flexibility.
32-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA168-20AUR Microcontroller applications.
3D printers
Entertainment products
Embedded gateways
Fire detection & safety devices
Refrigerators
Home video and audio
Toys
Industrial instrumentation devices
Televisions
Speed meter
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
