Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATA6614Q-PLQW-1
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, AVR® ATA66 LIN-SBC Series ATA6614Q 48 Pin 16MHz 5V 48-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATA6614Q-PLQW-1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Number of Terminals | 48 |
| Interfaces | LIN/SPI |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATA6614 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 23 |
| Published | 2011 |
| Series | Automotive, AEC-Q100, AVR® ATA66 LIN-SBC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 8MHZ AT 2.7V MIN SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | ATA6614Q |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 23 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Device Core | AVR |
| Width | 7 mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
