Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT91SAM7S128D-AU-999
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH ARM7® 16/32-Bit Microcontroller SAM7S Series AT91SAM7S128 64 Pin 55MHz 1.8V 64-LQFP
SOT-23
AT91SAM7S128D-AU-999 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 32 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, USART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | AT91SAM7S128 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SAM7S |
| Published | 1997 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 55MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AT91SAM7S128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.95V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 55MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~1.95V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM7® |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 bit/16 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| RAM (bytes) | 32768 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.63000 | $8.63 |
| 500 | $8.5437 | $4271.85 |
| 1000 | $8.4574 | $8457.4 |
| 1500 | $8.3711 | $12556.65 |
| 2000 | $8.2848 | $16569.6 |
| 2500 | $8.1985 | $20496.25 |
The AT91SAM7S128D-AU-999 is an Atmel's SAM7S series Flash microcontroller s based on the 32-bit ARM RISC processor.
Incorporates the ARM7TDMI® ARM® Thumb® Processor
– High-performance 32-bit RISC Architecture
– High-density 16-bit Instruction Set
– Leader in MIPS/Watt
– EmbeddedICE™ In-circuit Emulation, Debug Communication Channel Support
Internal High-speed Flash
– 512 Kbytes (SAM7S512) Organized in Two Contiguous Banks of 1024 Pages of 256 Bytes (Dual Plane)
– 256 Kbytes (SAM7S256) Organized in 1024 Pages of 256 Bytes (Single Plane)
– 128 Kbytes (SAM7S128) Organized in 512 Pages of 256 Bytes (Single Plane)
– 64 Kbytes (SAM7S64) Organized in 512 Pages of 128 Bytes (Single Plane)
– 32 Kbytes (SAM7S321/32) Organized in 256 Pages of 128 Bytes (Single Plane)
– 16 Kbytes (SAM7S161/16) Organized in 256 Pages of 64 Bytes (Single Plane)
– Single Cycle Access at Up to 30 MHz in Worst Case Conditions
– Prefetch Buffer Optimizing Thumb Instruction Execution at Maximum Speed
– Page Programming Time: 6 ms, Including Page Auto-erase, Full Erase Time: 15 ms
– 10,000 Write Cycles, 10-year Data Retention Capability, Sector Lock Capabilities, Flash Security Bit
– Fast Flash Programming Interface for High Volume Production
Industrial
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
