Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT90USB646-MUR
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® 90USB Series AT90USB646 64 Pin 16MHz 5V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
AT90USB646-MUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/UART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 48 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | AT90USB646 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 48 |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | AVR® 90USB |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | AT90USB646 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1.8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Width | 9 mm |
| Height | 0.95 mm |
| Length | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.56000 | $8.56 |
| 500 | $8.4744 | $4237.2 |
| 1000 | $8.3888 | $8388.8 |
| 1500 | $8.3032 | $12454.8 |
| 2000 | $8.2176 | $16435.2 |
| 2500 | $8.132 | $20330 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
