Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT90PWM3-16MQ
Microchip Technology
8KB 8K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® 90PWM Lighting Series AT90PWM3 32 Pin 16MHz 3V 32-VQFN Exposed Pad
SOT-23
AT90PWM3-16MQ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USART |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 16(MHz) |
| DAC Resolution | 10 |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | QFN EP |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 105C |
| # I/Os (Max) | 27 |
| Interface Type | SPI/USART |
| Total Internal Ram Size | 512B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.7(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | AT90PWM3 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 27 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 27 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® 90PWM Lighting |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | AT90PWM3 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 105C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 24 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b; D/A 1x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 8192 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of ADC Channels | 11 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7 mm |
| Height | 0.95 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.00000 | $3 |
| 500 | $2.97 | $1485 |
| 1000 | $2.94 | $2940 |
| 1500 | $2.91 | $4365 |
| 2000 | $2.88 | $5760 |
| 2500 | $2.85 | $7125 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
