Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89S52-24JU
Microchip Technology
8KB 8K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89S Series AT89S52 44 Pin 24MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
SOT-23
AT89S52-24JU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | 44J – PLCC |
| Interfaces | UART |
| Data Converters | -- |
| Family Name | AT89 |
| Dimensions | 16.66 x 16.66 x 4.06mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4 → 5.5 V |
| Package Type | PLCC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 32 I/O |
| Interface Type | UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89S52 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89S |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | -- |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | -- |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | AT89S52 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, UART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 24MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | UART/USART |
| Supply Current-Max | 25 mA |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 24 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 64 kb |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | 8051 |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 256 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Clock Speed | 24 |
| Flash Memory | 8 |
| Device Core | 8051 |
| Height | 4.572mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.662mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.10000 | $2.1 |
| 25 | $1.92600 | $48.15 |
| 100 | $1.74070 | $174.07 |
It comes in a 44-LCC (J-Lead) package. It has a number of 32I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in 89S Series.
89S series
Base part number of AT89S52
44 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 44 Pins
There are a lot of Microchip Technology AT89S52-24JU Microcontroller applications. AT89S52-24JU MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Toys
iPod
Christmas lights
PDAs, game consoles
Computer
DVDDVMP3 players
Xbox
Digital TVs
Home video and audio
Digital set-top boxes
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
