Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89C51RC2-3CSUM
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH 80C51 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C51RC2 40 Pin 60MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
AT89C51RC2-3CSUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIL |
| Number of Terminals | 40 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | SPI/UART |
| Data Converters | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89C51 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | AT89 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Dimensions | 53.21 x 14.73 x 4.95mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Package Type | PDIL |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 32 I/O |
| Interface Type | SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89C |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | AT89C51RC2 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 60MHz |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 29 mA |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 60 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 32768 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 60 MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 1280 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 80C51 |
| Height | 4.95mm |
| Length | 53.21mm |
| Width | 14.73mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.42000 | $6.42 |
| 25 | $5.89160 | $147.29 |
| 100 | $5.33540 | $533.54 |
An 8-bit microcontroller from Atmel called the AT89C51RC2-3CSUM is based on the well-known 8051 architecture. It is a high-performance, low-power gadget that can be used in a variety of applications. A 32 KB flash program memory, 1 KB RAM, and a 2 KB EEPROM are included in the AT89C51RC2-3CSUM. Additionally, it has a serial port, two 16-bit timers/counters, and an internal watchdog timer. The device has a wide operating voltage range of 2.7V to 5.5V and operates at a maximum frequency of 33 MHz. In industrial automation, home automation, and automotive applications, the AT89C51RC2-3CSUM is frequently utilized.
1 KB RAM
2 KB EEPROM
Serial interface
Watchdog timer
8-bit architecture
Package options
Low power consumption
Two 16-bit timers/counters
32 KB flash program memory
33 MHz maximum clock frequency
2.7V to 5.5V operating voltage range
Medical devices
Security systems
Home automation
Consumer electronics
Industrial automation
Automotive applications
Communication systems
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
