Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89C51AC3-S3SUM
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH 80C51 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C51AC3 52 Pin 60MHz 5V 52-LCC (J-Lead)
SOT-23
AT89C51AC3-S3SUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 52 |
| Supplier Device Package | 52-PLCC (19.15x19.15) |
| Number of Terminals | 52 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/UART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89C51 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 36 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | AT89C51 |
| Instruction Set Architecture | 80C51 |
| Dimensions | 19.25 x 19.25 x 4.06mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Package Type | PLCC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | - |
| Interface Type | SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 37 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89C |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7V SUPPLY AT 40 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 60MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AT89C51AC3 |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 60MHz |
| RAM Size | 2.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Access Time | 60 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 60 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Clock Speed | 60 |
| Flash Memory | 64 |
| Adc Channels | 8 |
| Adc Resolution | 10 |
| Device Core | 80C51 |
| Length | 19.15mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Height | 4.57 mm |
| Width | 19.25mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.48000 | $8.48 |
| 25 | $7.77640 | $194.41 |
| 100 | $7.04520 | $704.52 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
