Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89C5130A-RDRUM
Microchip Technology
16KB 16K x 8 FLASH 80C51 8-Bit Microcontroller AT89C513x Series AT89C5130 64 Pin 48MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
AT89C5130A-RDRUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/UART/USB |
| Data Converters | -- |
| Number of I/Os | 34 |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | AT89C5130 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 34 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AT89C513x |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | AT89C5130 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 34 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | LED, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | 80C51 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| External Data Bus Width | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 8051 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
