Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT87C51RB2-3CSUM
Microchip Technology
16KB 16K x 8 OTP 80C51 8-Bit Microcontroller 87C Series AT87C51RB2 40 Pin 40MHz 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
AT87C51RB2-3CSUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 1 Week |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIL |
| Number of Terminals | 40 |
| Data Converters | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT87C51RB2 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 87C |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | AT87C51RB2 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 40/20MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| ROM (words) | 16384 |
| Core Architecture | 80C51 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 60MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| RAM (bytes) | 512 |
| ROM Programmability | OTPROM |
| Width | 15.24 mm |
| Length | 51.75 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $28.281280 | $28.28128 |
| 10 | $26.680453 | $266.80453 |
| 100 | $25.170239 | $2517.0239 |
| 500 | $23.745508 | $11872.754 |
| 1000 | $22.401423 | $22401.423 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
