Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT32UC3A0512-CTUT
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH AVR 32-Bit Microcontroller AVR®32 UC3 A0 Series AT32UC3A0512 144 Pin 66MHz 144-TFBGA
SOT-23
AT32UC3A0512-CTUT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Supplier Device Package | 144-FFBGA (11x11) |
| Number of Terminals | 144 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | Ethernet/I2S/JTAG/SP |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 109 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | 2-Wire, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AT32UC3 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 109 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR®32 UC3 A0 |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3 V |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 66MHz |
| Base Part Number | AT32UC3A0512 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 1.8,3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 109 |
| Speed | 66MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SSC, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 24 |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 66MHz |
| External Data Bus Width | 16 |
| Number of Programmable I/O | 109 |
| RAM (bytes) | 65536 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Width | 11 mm |
| Height | 0.79 mm |
| Length | 11 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.00000 | $12 |
| 25 | $10.90760 | $272.69 |
| 100 | $9.88800 | $988.8 |
A 32-bit microcontroller built on the AVR32 UC architecture is the Microchip Technology AT32UC3A0512-CTUT. For a variety of embedded applications, it is made to offer excellent performance and low power consumption. The AT32UC3A0512-CTUT includes a wide range of integrated peripherals, including USB 2.0, Ethernet, CAN, SPI, and I2C interfaces, as well as a clock speed of up to 66 MHz, 512 KB of flash memory, and 64 KB of SRAM. Advanced security features on the microcontroller include include hardware cryptography, secure boot, and a random number generator. Since the AT32UC3A0512-CTUT comes in a small 144-pin LQFP package, it can be used in a variety of applications that have limited space. All things considered, the Microchip Technology AT32UC3A0512-CTUT is a strong and adaptable microcontroller that is perfect for a variety of embedded applications that demand great performance, low power consumption, and sophisticated security features.
Low power consumption
High-performance processing
Memory: 512 KB of flash memory and 64 KB of SRAM
Integrated peripherals: USB 2.0, Ethernet, CAN, SPI, and I2C interfaces
Advanced security features: such as secure boot, hardware cryptography, and a random number generator
Package: Available in a compact 144-pin LQFP package, making it suitable for use in space-constrained applications.
Medical devices
Security systems
Consumer electronics
Industrial automation
Automotive electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
