Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX918ESA+
Maxim Integrated
Surface Mount Tube 50mA mA 120000 ns μs Linear Comparators 2nA pA 2010 1.3μA μA 5mV mV Surface Mount
SOT-23
MAX918ESA+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| Series | Beyond-the-Rails™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | with Voltage Reference |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Comparators |
| Max Power Dissipation | 471mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | MAX918 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Open-Drain, Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 1 |
| Power Supplies | 2/5V |
| Nominal Supply Current | 1.3μA |
| Output Current | 50mA |
| Max Supply Current | 1.3μA |
| Propagation Delay | 120 μs |
| Quiescent Current | 1.6μA |
| Response Time | 120000 ns |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.002μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Max Input Current | 1nA |
| Input Bias Current | 2nA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.001μA @ 5V |
| Hysteresis | 4mV |
| CMRR, PSRR (Typ) | 80dB PSRR |
| Propagation Delay (Max) | 120μs |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.571088 | $2.571088 |
| 10 | $2.425555 | $24.25555 |
| 100 | $2.288259 | $228.8259 |
| 500 | $2.158735 | $1079.3675 |
| 1000 | $2.036542 | $2036.542 |
Similar Linear - Comparators from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
