Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX6225AEPA+
Maxim Integrated
-40°C~85°C TA Fixed 2.54mm PMIC MAX6225 1 Channel 10V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
MAX6225AEPA+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Tolerance | ±0.04% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 3ppm/°C |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 10V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | MAX6225 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 15mA |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 8V |
| Number of Channels | 1 |
| Trim/Adjustable Output | YES |
| Analog IC - Other Type | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Voltage - Input | 8V~36V |
| Max Supply Current | 3mA |
| Quiescent Current | 3mA |
| Min Input Voltage | 8V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Reference Type | Series, Buried Zener |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Temp Coef of Voltage-Max | 3 ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 1.5μVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 1.3μVrms |
| Length | 9.375mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.91000 | $9.91 |
| 10 | $9.11000 | $91.1 |
| 50 | $8.73200 | $436.6 |
| 100 | $7.69360 | $769.36 |
| 250 | $7.31600 | $1829 |
| 500 | $7.08000 | $3540 |
Similar PMIC - Voltage Reference from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
