Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX5041BEAI-T
Maxim Integrated
28 Terminals 4.75V~28V 28-Pin MAX5041 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 250kHz 500kHz Transistor Driver
SOT-23
MAX5041BEAI-T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX5041 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 60A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75V~28V |
| Control Features | Enable, Phase Control |
| Input Voltage (Min) | 4.75V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 250kHz 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 5.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Clock Sync | No |
| Height Seated (Max) | 1.99mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.366269 | $3.366269 |
| 10 | $3.175726 | $31.75726 |
| 100 | $2.995968 | $299.5968 |
| 500 | $2.826385 | $1413.1925 |
| 1000 | $2.666400 | $2666.4 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
