Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX3212EAI+T
Maxim Integrated
28 TerminationsMAX3212 Receivers3 Bits 3/5 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
MAX3212EAI+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ADDITIONAL OUTPUT FOR 1 RECEIVER; TRISTATABLE RECEIVERS; AUTO SHUTDOWN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX3212 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Data Rate | 235Kbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | INVERTED |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Receiver Number of Bits | 5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 700mV |
| Interface Standard | EIA-232-E; V.24; V.28; EIA-562 |
| Receive Delay-Max | 2000 ns |
| Transmit Delay-Max | 2000 ns |
| Output Low Current-Max | 0.001A |
| Out Swing-Min | 5 V |
| High Level Input Current-Max | 0.000001A |
| Height Seated (Max) | 1.99mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.29mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
