Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX208EWG
Maxim Integrated
24 Terminations5V 24 Pin MAX208 Receivers4 Bits 4/4 Drivers/Receivers4 Functions
SOT-23
MAX208EWG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Additional Feature | EXTERNAL CHARGE PUMP |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | MAX208 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Current-Max | 20mA |
| Logic Function | Receiver |
| Data Rate | 120Kbps |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | INVERTED |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 4/4 |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Interface Standard | EIA-232-E; TIA-232-E; V.28 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Number of Receivers | 4 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
