Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX176AMLP/883B
Maxim Integrated
12 Bit Gold ADC 5V LCC
SOT-23
MAX176AMLP/883B Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LCC |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | S-CQCC-N20 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Power Dissipation-Max | 172mW |
| Power Dissipation | 123mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Screening Level | MIL-STD-883 Class B |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Differential Nonlinearity | 0.75 LSB |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 8.89mm |
| Height Seated (Max) | 2.54mm |
| Width | 8.89mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
