Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX1309ECM+T
Maxim Integrated
12 Bit 0.5mm ADC 5V LQFP
SOT-23
MAX1309ECM+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 35V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 1.82W |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 1.36 Msps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1.075 Msps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
