Welcome to Hotenda.com Online Store!

LDA100
IXYS Integrated Circuits Division
LDA100 datasheet pdf and Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output product details from IXYS Integrated Circuits Division stock available on our website
SOT-23
LDA100 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 6-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mount | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Mounting Feature | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | 6-DIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tube |
| Mfr | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Status | Active |
| RoHS | Details |
| Tradename | Clare |
| Brand | IXYS Integrated Circuits |
| Manufacturer | IXYS |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting | Through Hole |
| Collector-Emitter Voltage | 30(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Maximum Forward Current | 50(mA) |
| Output Device | Transistor With Base |
| Package Type | PDIP |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Series | -- |
| Published | 2011 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | UL RECOGNIZED |
| HTS Code | 8541.40.80.00 |
| Subcategory | Optocouplers |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 6 |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Output Voltage | 20V |
| Output Type | Transistor with Base |
| Number of Elements | 1 |
| Configuration | SINGLE |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation-Max | 0.19 W |
| Power Dissipation | 150mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Input Type | AC, DC |
| Optoelectronic Device Type | AC INPUT-TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Forward Current | 50mA |
| Max Output Voltage | 30V |
| Rise Time | - |
| Forward Voltage | 1.2V |
| Product Type | Transistor Output Optocouplers |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 500mV |
| Rise / Fall Time (Typ) | -- |
| Current - Output / Channel | -- |
| Forward Current-Max | 0.001 A |
| Voltage - Output (Max) | 30V |
| Forward Voltage-Max | 1.4 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 500mV |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 1mA |
| Current Transfer Ratio (Min) | 33% @ 1mA |
| Isolation Voltage | 3750(V) |
| Current Transfer Ratio (Max) | -- |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 7μs, 20μs |
| Isolation Voltage-Max | 3750 V |
| Vce Saturation (Max) | 500mV |
| Current Transfer Ratio | 300 % |
| Dark Current-Max | 500 nA |
| Coll-Emtr Bkdn Voltage-Min | 30 V |
| Standard | CSA/EN/IEC/TUV/UL |
| Vf - Forward Voltage | 1.4 V |
| Product Category | Transistor Output Optocouplers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.161760 | $5.16176 |
| 10 | $4.869585 | $48.69585 |
| 100 | $4.593948 | $459.3948 |
| 500 | $4.333913 | $2166.9565 |
| 1000 | $4.088597 | $4088.597 |
The LDA100 from IXYS Integrated Circuits Division is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features LDA100 datasheet pdf and Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output product details from IXYS Integrated Circuits Division stock available on our website.
This microcontroller is ideal for various applications including:
Hotenda provides comprehensive technical support for the LDA100, including datasheets, application notes, and design resources. Our team of engineers is available to assist with your design challenges.
Similar Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output from IXYS Integrated Circuits Division and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
