Welcome to Hotenda.com Online Store!

ISL60002DIB825-TK
Intersil Corporation
-40°C ~ 85°C (TA) Fixed 1.27mm PMIC FGA™ Series ISL60002 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
ISL60002DIB825-TK Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | FGA™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±0.2% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL60002 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Fixed |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Trim/Adjustable Output | NO |
| Analog IC - Other Type | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Current - Output | 7mA |
| Current - Supply | 900nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Reference Type | Series |
| Output Voltage-Max | 2.505V |
| Output Voltage-Min | 2.495V |
| Temp Coef of Voltage-Max | 20 ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 30µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | -- |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar PMIC - Voltage Reference from Intersil Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
