Welcome to Hotenda.com Online Store!

IDT71V3559SA75BG8
Integrated Device Technology (IDT)
3.3V V -- 119 Pin Memory IC -- Series IDT71V3559 22mm mm
SOT-23
IDT71V3559SA75BG8 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | BGA |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 119-PBGA (14x22) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 119 |
| ECCN Code | 3A991.B.2.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | FLOW-THROUGH ARCHITECTURE |
| HTS Code | 8542.32.00.41 |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | IDT71V3559 |
| Pin Count | 119 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 4.5Mb (256K x 18) |
| Memory Type | RAM, SRAM |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Supply Current-Max | 0.275mA |
| Access Time | 7.5ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 256KX18 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 18 |
| Write Cycle Time - Word, Page | -- |
| Standby Current-Max | 0.04A |
| Memory Density | 4718592 bit |
| Access Time (Max) | 7.5 ns |
| I/O Type | COMMON |
| Standby Voltage-Min | 3.14V |
| Length | 22mm |
| Height Seated (Max) | 2.36mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Memory from Integrated Device Technology (IDT) and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
