Welcome to Hotenda.com Online Store!

71V016SA10PHG
Integrated Device Technology (IDT)
Surface Mount -- 44 Pin Memory IC -- Series IDT71V016 1 Mb kb 18.41mm mm 160mA mA 16b b
SOT-23
71V016SA10PHG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Published | 2011 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.6 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IDT71V016 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Memory Size | 128kB |
| Number of Ports | 1 |
| Nominal Supply Current | 160mA |
| Memory Type | RAM, SDR, SRAM - Asynchronous |
| Access Time | 10 ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Write Cycle Time - Word, Page | 10ns |
| Address Bus Width | 16b |
| Density | 1 Mb |
| I/O Type | COMMON |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16b |
| Length | 18.41mm |
| Width | 10.16mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.91000 | $1.91 |
| 10 | $1.73800 | $17.38 |
| 26 | $1.69115 | $43.9699 |
| 52 | $1.68231 | $87.48012 |
| 104 | $1.50385 | $156.4004 |
| 260 | $1.49938 | $389.8388 |
| 520 | $1.47710 | $768.092 |
Similar Memory from Integrated Device Technology (IDT) and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
