Welcome to Hotenda.com Online Store!

70V25L20J8
Integrated Device Technology (IDT)
Surface Mount -- 84 Pin Memory IC -- Series IDT70V25 128 kb kb 29.21mm mm 175mA mA 16b b
SOT-23
70V25L20J8 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 84 |
| Supplier Device Package | 84-PLCC (29.21x29.21) |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2008 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 84 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | IDT70V25 |
| Pin Count | 84 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Memory Size | 128Kb (8K x 16) |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 175mA |
| Memory Type | RAM, SRAM |
| Access Time | 20 ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 8KX16 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Write Cycle Time - Word, Page | 20ns |
| Address Bus Width | 26b |
| Density | 128 kb |
| I/O Type | COMMON |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16b |
| Standby Voltage-Min | 3V |
| Length | 29.21mm |
| Width | 29.21mm |
| Thickness | 3.63mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Memory from Integrated Device Technology (IDT) and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
