Welcome to Hotenda.com Online Store!

XMC4700F100K2048AAXQMA1
Infineon Technologies
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller XMC4000 Series 100 Pin 144MHz 1.3V 100-LQFP Exposed Pad
SOT-23
XMC4700F100K2048AAXQMA1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XMC4000 |
| Published | 2015 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 1.4W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 144MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, LIN, MMC, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 75 |
| RAM Size | 352K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.13V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, LED, POR, Touch-Sense, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| ROM (words) | 2097152 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 73 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $14.62000 | $14.62 |
| 10 | $13.43700 | $134.37 |
| 100 | $11.34820 | $1134.82 |
| 540 | $10.09504 | $5451.3216 |
The XMC4700F100K2048AAXQMA1 is a member of the XMC4000 Family of microcontrollers based on the ARM Cortex-M4 processor core. The XMC4000 is a family of high performance and energy-efficient microcontrollers optimized for Industrial Connectivity, Industrial Control, Power Conversion, and Sense & Control.
CPU Core
Floating Point Unit
Memory Protection Unit
Nested Vectored Interrupt Controller
General Purpose DMA with up-to channels
Event Request Unit (ERU) for programmable processing of external and internal service requests
Flexible CRC Engine (FCE) for multiple bit error detection
16 KB on-chip boot ROM
96 KB on-chip high-speed program memory
128 KB on-chip high-speed data memory
128 KB on-chip high-speed communication memory
2,048 KB on-chip Flash Memory with 8 KB instruction cache
Ethernet MAC module capable of 10/100 Mbit/s transfer rates
EtherCATSlave interface capable of 100 Mbit/s transfer rates with 2 MII ports, 6 Fieldbus Memory Management Units (FMMU), 6 Sync Manager, 64 bit distributed clocks
Universal Serial Bus, USB 2.0 host, Full-Speed OTG, with integrated PHY
Controller Area Network interface (MultiCAN), Full-CAN/Basic-CAN with 6 nodes, 256 message objects (MO), data rate up to 1 MBaud
Six Universal Serial Interface Channels (USIC), providing 6 serial channels, usable as UART, double-SPI, quad-SPI, IIC, IIS and LIN interfaces
LED and Touch-Sense Controller (LEDTS) for Human-Machine interface
SD and Multi-Media Card interface (SDMMC) for data storage memory cards
External Bus Interface Unit (EBU) enables communication with external memories and off-chip peripherals
Four Analog-Digital Converters (VADC) of 12-bit resolution, 8 channels each, with input out-of-range comparators
Delta Sigma Demodulator with four channels, digital input stage for A/D signal conversion
Digital-Analog Converter (DAC) with two channels of 12-bit resolution
Two Capture/Compare Units 8 (CCU8) for motor control and power conversion
Four Capture/Compare Units 4 (CCU4) for use as general-purpose timers
Two Position Interfaces (POSIF) for servo motor positioning
Window Watchdog Timer (WDT) for safety-sensitive applications
Die Temperature Sensor (DTS)
Real-Time Clock module with alarm support
System Control Unit (SCU) for system configuration and control
Programmable port driver control module (PORTS)
Individual bit addressability
Industrial, automotive and other high-end applications
Similar Embedded - Microcontrollers from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
