Welcome to Hotenda.com Online Store!

IRS2540SPBF
Infineon Technologies
PMIC IRS2540SPBF 8 Pin 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
IRS2540SPBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DC DC Controller |
| Terminal Finish | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Additional Feature | SINGLE SWITCHING CONFIGURATION ALSO POSSIBLE |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IRS2540SPBF |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 16.8V |
| Max Output Current | 500mA |
| Operating Supply Voltage | 14V |
| Input Voltage-Nom | 14V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 14.25V |
| Min Supply Voltage | 13.75V |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Power Dissipation | 625mW |
| Output Current | 200mA |
| Max Supply Current | 10mA |
| Quiescent Current | 1mA |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Input Voltage | 15.6V |
| Output Current per Channel | 500mA |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Release Time | 30 ns |
| Internal Switch(s) | No |
| Dimming | PWM |
| Switching Frequency | 500kHz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.136776 | $2.136776 |
| 10 | $2.015826 | $20.15826 |
| 100 | $1.901723 | $190.1723 |
| 500 | $1.794078 | $897.039 |
| 1000 | $1.692526 | $1692.526 |
Similar PMIC - LED Drivers from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
