Welcome to Hotenda.com Online Store!

IRFI1010NPBF
Infineon Technologies
IRFI1010NPBF datasheet pdf and Transistors - FETs, MOSFETs - Single product details from Infineon Technologies stock available on our website
SOT-23
IRFI1010NPBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| Series | HEXFET® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 12mOhm |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Voltage - Rated DC | 55V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Current Rating | 49A |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 58W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 47W |
| Case Connection | ISOLATED |
| Turn On Delay Time | 11 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12m Ω @ 26A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250μA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2900pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 49A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 130nC @ 10V |
| Rise Time | 66ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 46 ns |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 49A |
| Threshold Voltage | 4V |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 44A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 55V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 290A |
| Height | 9.8mm |
| Length | 10.6172mm |
| Width | 4.826mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.02000 | $2.02 |
| 10 | $1.82100 | $18.21 |
| 100 | $1.46350 | $146.35 |
| 500 | $1.13826 | $569.13 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
