Welcome to Hotenda.com Online Store!

IR3843AMTRPBF
Infineon Technologies
15 Terminals 1.5V 15-Pin IR3849MPBF DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 225kHz~1.32MHz Tape & Reel (TR) 15-PowerVQFN
SOT-23
IR3843AMTRPBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-PowerVQFN |
| Number of Pins | 15 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| Series | SupIRBuck® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 15 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Rated | 18.9V |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IR3849MPBF |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 21V |
| Output Voltage | 18.9V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 18.9V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.7V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 225kHz~1.32MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Height | 939.8μm |
| Length | 5.9944mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.027589 | $1.027589 |
| 10 | $0.969424 | $9.69424 |
| 100 | $0.914551 | $91.4551 |
| 500 | $0.862784 | $431.392 |
| 1000 | $0.813947 | $813.947 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
