Welcome to Hotenda.com Online Store!

ZXRE060AH5TA
Diodes Incorporated
-40°C~125°C TA Adjustable PMIC ZXRE060 3.3V 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
SOT-23
ZXRE060AH5TA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 28.009329mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±0.5% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ZXRE060 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 18V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 15mA |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Trim/Adjustable Output | YES |
| Analog IC - Other Type | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| Accuracy | 0.5 % |
| Max Output Voltage | 18V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.2V |
| Max Input Voltage | 20V |
| Reference Voltage | 600mV |
| Reference Type | Shunt |
| Min Output Voltage | 200mV |
| Temp Coef of Voltage-Max | 888 ppm/°C |
| Current - Cathode | 300μA |
| Height | 1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.357686 | $0.357686 |
| 10 | $0.337440 | $3.3744 |
| 100 | $0.318340 | $31.834 |
| 500 | $0.300320 | $150.16 |
| 1000 | $0.283321 | $283.321 |
Similar PMIC - Voltage Reference from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
