Welcome to Hotenda.com Online Store!

PI3CH800QEX
Diodes Incorporated
20 Terminations1.8V 2.5V 3.3V 20 Pin PI3CH800 Signal switch8 Functions
SOT-23
PI3CH800QEX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 7Ohm |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 8 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PI3CH800 |
| Circuit | 1 x 8:8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 300 ps |
| Quiescent Current | 800μA |
| Family | 3CH |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -120mA |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.655254 | $3.655254 |
| 10 | $3.448352 | $34.48352 |
| 100 | $3.253163 | $325.3163 |
| 500 | $3.069021 | $1534.5105 |
| 1000 | $2.895304 | $2895.304 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
