Welcome to Hotenda.com Online Store!

PI3B3257LEX
Diodes Incorporated
16 Terminations3V~3.6V 16 Pin PI3B3257 Signal switch1 Functions
SOT-23
PI3B3257LEX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PI3B3257 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Family | CBTLV/3B |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -120mA |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.549250 | $0.54925 |
| 10 | $0.518160 | $5.1816 |
| 100 | $0.488830 | $48.883 |
| 500 | $0.461161 | $230.5805 |
| 1000 | $0.435057 | $435.057 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
