Welcome to Hotenda.com Online Store!

AP3417CDNTR-G1
Diodes Incorporated
2.5V 6-Pin DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 1.5MHz Tape & Reel (TR) 1A 6-WDFN Exposed Pad
SOT-23
AP3417CDNTR-G1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Weight | 21.092045mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.89W |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 94 % |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 4.95V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Current | 220μA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A |
| Max Output Voltage | 4.95V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 600mV |
| Voltage - Output (Max) | 4.95V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 155°C |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 800μm |
| Length | 2.1mm |
| Width | 2.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
