1008CS-330EGTS
1008CS-330EGTS
1008CS-330EGTS
Delta Electronics/Components
CHIP INDUCTOR 33.0NH2% 1000MA 0.
SOT-23
1008CS-330EGTS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Ceramic
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 1008CS
Size / Dimension 0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Tolerance ±2%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Wirewound
HTS Code8504.50.80.00
Current Rating (Amps) 1A
Packing Method TR, 7 Inch
Shielding Unshielded
Number of Functions 1
Construction Rectangular
Inductance 33nH
Test Frequency50MHz
DC Resistance (DCR) 140mOhm
Frequency - Self Resonant 1.6GHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 60 @ 350MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 60
Inductance Frequency - Test 50MHz
Rated Current-Max 1A
Special Feature Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Height Seated (Max) 0.080 2.03mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:55949 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 1008CS-330EGTS
The 1008CS-330EGTS from Delta Electronics/Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CHIP INDUCTOR 33.0NH2% 1000MA 0..
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C